Perfekt både i kaffet eller vid sidan av! Kaffeost härrstammar från Norrland och har en magiskt god smak och konsistens! Den är faktiskt väldigt enkelt att göra hemma också! Tillsätt i kaffet med lite strösocker på, ät som den är eller stek en bit i lite smör och servera med hjortronsylt! Mums!
Förberedelser 15 minuterminuter
Tillagning 1 timmet45 minuterminuter
Totalt 2 timmart
Portioner 1kaffeost
Ingredienser
1,75litermjölk med hög fetthalt (17,5 dl)
3,5dlgrädde
2tsklöpe (hittas på apoteket)
Instruktioner
Blanda mjölken och grädden i en kastrull så den blir fingervarm, ungefär 37°C. Mät gärna med termometer men se till att blanda väl när temperaturen tas.
Ta av värmen, tillsätt löpen och låt stå i rumstemperatur 30 minuter.
Efter 30 minuter, värm upp blandningen på spisen på låg värme på nytt och rör om. Låt värmas tills att blandningen börjar klumpa sig.
Sila av vätskan genom att hälla genom en ostduk eller en finmaskig sil. Låt stå 45-60 minuter och lägg gärna en tyngd på ostmassan så att så mycket vätska rinner ut som möjligt.
Sätt ugnen på 225°C. Tryck ut massan i en vanlig springform för kakor, placera springformen på en plåt och grädda i mitten av ugnen i 10-15 minuter tills att osten fått en fin färg. Plåten ställer vi där för att undvika att det droppar.
Ta ut ur ugnen och låt svalna. Servera och njut! Förvara i smörpapper i kylen där den håller en vecka eller frys in för längre hållbarhet.